خبرگزاري ايسنا:رئيس مركز درمان ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، گفت: همچنان عامل اصلي فرزنددار نشدن در خانواده‌هاي ايراني زن شناخته مي‌شود؛ اين در حاليست كه ۵۰ درصد ناباروري‌ها در مردان اتفاق مي‌افتد.

دكتر جليل حسيني با اشاره به تصور نادرست جامعه درباره علت ناباروري درخانواده‌ها، اظهار كرد: در حال حاضر هنوز هم در جامعه تصور مي‌شود زن مسئول فرزنددار نشدن است؛ به همين دليل در اولين قدم اگر زوجي صاحب فرزند نشود، زن به پزشك مراجعه مي‌كند. گاهي نيز ديده مي‌شود با وجود اينكه مرد مشكل باروري دارد، اما اقدام به طلاق و ازدواج مجدد مي‌كند. در حالي‌كه از نظر علمي ثابت شده است ۵۰ درصد علت ناباروري مي‌تواند در نطفه مرد باشد و به همان علت صاحب فرزند نمي‌شوند.

وي ادامه داد: دلايل ناباروي در زنان و مردان تقريبا مشابه است، به جز اينكه در زنان معمولا اختلالات هورموني غلبه و شيوع بيشتري دارد. در زماني كه خانواده با ناباروري روبرو است، زن و مرد بايد همزمان براي بررسي و درمان به پزشك مراجعه كنند. نبايد مشكل ديگري به مشكلات زنان اضافه كنيم و بگوييم آنها علت فرزنددار نشدن خانواده هستند.

رئيس مركز درمان ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي همچنين اضافه كرد: ناباروري در مردان دلايل قابل پيشگيري و همچنين درمان‌هاي مختلفي دارد. پيشگيري از ناباروري در مردان بيشتر به مراقبت از عضو زايا اشاره مي‌كند و در مواردي با جراحي قابل درمان است. درمان ناباروري در مردان نيز با توجه به عامل آن انتخاب مي‌شود. اصلاح سبك زندگي، درمان‌هاي طبي و جراحي نيز جزو اين درمان‌ها قرار دارند.

حسيني تاكيد كرد: امروز درمان جراحي به كمك روش‌هاي كمك‌باروري آمده و تقريبا هيچ مردي نيست كه نتوان ناباروري او را درمان كرد. هر نوع محيط گرمي كه براي عضو زاياي مرد ايجاد شود، مي‌تواند در توليد نطفه اختلال ايجاد كند. اضافه وزن نيز باعث افزايش هورمون و اختلال در نطفه مي‌شود؛ به همين دليل كاهش وزن در اين زمينه بسيار موثر است. استفاده از آنتي اكسيدان‌ها نيز مي‌تواند در بهبود نطفه فرد كمك كننده باشد.

وي با اشاره به برگزاري كنگره سلامت مردان افزود: با توجه به اطلاع‌رساني‌هايي كه در زمينه سلامت مردان انجام شده‌ است، در حال حاضر اين گروه با برخي بيماري‌هاي خطرناك كم علامت مانند سرطان پروستات آشنا شده‌اند و مي‌دانند بايد به آن رسيدگي و براي آزمايش و معاينه به پزشك مراجعه كنند. لازم است كه راه‌حل‌هاي بومي حل مشكلات سلامت مردان را به مسئولان پيشنهاد كرد. در اين كنگره تلاش مي‌شود بتوانيم اقداماتي براي تدوين سند جامع سلامت مردان انجام دهيم.

حسيني همچنين اضافه كرد: به جز سرطان پروستات سرطان مثانه و آندروپوز نيز بايد به عنوان يكي از مهم‌ترين بيماري‌هايي كه مردان ممكن است با آن روبرو شوند، مورد توجه قرار گيرد. وجود خون در ادرار نيز مي‌تواند نشانه‌اي براي ابتلا به سرطان خون و مثانه باشد. آندروپوز در سنين بالا براي مردان ايجاد مي‌شود و مي‌تواند اختلالاتي براي آنها ايجاد كند. اگر اين بيماري تشخيص داده نشود مي‌تواند باعث از دست رفتن توانايي مردانه شود. علاوه بر آن گاهي در سنين پايين ديده مي‌شود كه عضو زايا در داخل شكم نوزاد پسر باقي مانده است. اگر اين مشكل تا يك‌سالگي درمان نشود، فرد در بزرگسالي هيچ نطفه‌اي براي بچه‌دار شدن نخواهد داشت.  

کتاب بررسی رحم جايگزين از منظر : پزشكی ، حقوقی ، فقهی ، اخلاقی- فلسفی ، روان شناختی ، جامعه شناختی حاصل تلاش مشترك مشترك محققانی از عرصه‌های علمی پزشكی، حقوق، فقه، فلسفه، اخلاق، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی در معرفی ابعاد مختلف اين موضوع است كه در سميناری با همين نام ارائه شده است.

این هفته کتاب جالب و جذابی را در مورد رحم جایگزین به شما معرفی خواهیم کرد. فرایند رحم جایگزین یکی از راه های درمان ناباروری است که باعث می شود زوج هایی صاحب فرزند شوند که پیش از این به هیچ عنوان قادر به فرزند آوری نبوده اند. اما رحم جایگزین از لحاظ فقهی و حقوقی ابعاد گسترده ای دارد که کتاب رحم جایگزین در درمان ناباروری از دیدگاه پزشکی، فقهی و حقوقی به این مطلب به صورت گسترده پرداخته است.

از اواخر قرن بيستم شاهد پيشرفتهاي متعدد و چشمگيري در زمينه پزشكي توليدمثل بوده‌ايم. از مهم‌ترين و بحث‌انگيزترين اين موارد، مي‌توان به تولد اولين فرزند حاصل از لقاح خارج رحمي در سال 1978 اشاره كرد. شايد تا سه دهه قبل، ناباروري هر يك از زوجين به منزله يك مسير بن‌بست و انقطاع نسل محسوب مي‌گرديد؛ ولي درك بشر از پديده‌هاي زيستي و روند توليدمثل، مسيرهاي متعددي را فراسوي زوجهاي نابارور قرار داد. شناسايي علل ناباروري و گسترش تدريجي تكنيكهاي درمان ناباروري از تحريك تخمك‌گذاري، IUI، IVF، GIFT، ICSI، ZIFT تا اهداي گامت، اهداي جنين و رحم جايگزين امكان درمان بيشتر ناباروريها را كه تا سه دهه قبل دست‌نيافتني به نظر مي‌رسيد، فراهم ساخت.

در دوران بارداری مشکلات شایعی وجود دارد که برخی از آنها با توجه به حس شیرین بارداری جزو خاطرات شیرین دوران بارداری هر فرد به حساب می آید. اما این مشکلات با زیاد شدن گاها می توانند آزار دهنده شده و نیاز به کنترل دارند. از وب سایت  دکتر اکرم مهدی زاده شاهی مطلبی اقتباس شده با عنوان مشکلات شایع دوران بارداری که در ادامه مطالعه خواهید نمود.