به صورت عمومی وقتی صحبت از باروری و سن می شود، تمام حواس به سن باروری زنان معطوف می شود. گویی در بخشی از ذهن همه باروری زنان محدود و باروری مردان نامحدود ثبت شده اما مطالعات چیزهای دیگری نشان می دهند.

یکی از مشکلات مطالعه سن باروری این است که، باروری در زوج مورد مطالعه قرار می گیرد و بیشتر زوجین در سنین نزدیک به یکدیگر هستند. لذا وقتی بخواهیم یک مطالعه دقیق برای بررسی سن ناباروری تدوین کنیم به سختی می توان علت ناباروری را سن زن یا شوهر اعلام کرد. اما  یک مطالعه بر روی 8500 زوج در دانشگاه بریستول نشان داده است که باروری مردان نیز تحت تاثیر سن کاهش یافته و مشخص شده که توان بارور سازی مردان 40 ساله در حدود 50 درصد کمتر از مردان 25 ساله است.

همچنین مطالعه دیگری در سال 2006 نشان داده است که میزان اسپرم مردان با بالا رفتن سن تغییری نمی کند اما کیفیت آن کاهش می یابد.  همچنین مشخص شده تغییرات هورمون تستوسترون در مردان با افزایش سن باعث کاهش توان باروری آنها می شود.

همچنین برخی از محققان معتقد اند که افزایش سن مرد می تواند باعث شود برخی تغییرات اپی ژنتیک در جنین ایجاد شده و در نتیجه احتمال سقط جنین بالا رود. 

در حال حاضر برخی مراکز درمانی به مردانی که قرار است تحت درمان های شیمایی یا اشعه های خطرناک قرار گیرند پیشنهاد می دهند که اسپرم خود را جهت فریز و نگهداری به بانک اسپرم تحویل دهند اما آیا واقعا نیاز است که مردانی که سن آنها در حال گذشت است به جهت استفاده از اسپرم در سنین بالاتر  اسپرم جوان خود را ذخیره سازند ؟

دکتر کوین اسمیت، از دانشگاه آلبرتی بریتانیا در سال 2015 پیشنهاد کرد که مردان در سن 18 سالگی اسپرم خود را فریز کننده تا از تولد فرزندان دچار اختلال ژنتیکی در سنین بالا پیشگیری شود 

https://www.bionews.org.uk/page_95093

حال سوال اینجاست که آیا مردان باید اسپرم خود را در 18 سالگی فریز کنند ؟

ترجمه ای اقتباسی از بیونیوز