انتقال جنین

انتقال جنین

برای انتقال جنین به رحم در روش های لقاح آزمایشگاهی ، ممکن است جنین پس از لانه گزینی مستقیما به رحم منتقل گردد یا این که به لوله های رحمی منتقل شده و در حین رسیدن به رحم برای لانه گزینی نیز آماده شود.

زمان مناسب برای انتقال جنین

به طور کلی زمانی که برداشت تخمک صورت گرفته و در لابراتوار بارور شده باشد ، انتقال جنين صورت می پذیرد.

فرآیند انتقال جنين ، معمولا در بازه زمانی دومین روز ، سومین روز یا پنجمین روز پس از برداشت تخمک انجام می گیرد.

در پروسه انتقال جنين بر اساس شرایط و وضعیت موجود ، ۱ الی ۳ جنین که در وضعیت مناسب تری هستند به رحم منتقل می گردند.

 

انتقال جنین

اهمیت هیستروسکوپی

در حالت کلی ، اختلالات رحمی می توانند منجر به ناباروری و حتی سقط مکرر جنین شوند ؛ لذا قبل از انجام روش کمک باروری IVF می بایست سلامت رحم به تایید برسد.

این موضوع ، اهمیت انجام هیستروسکوپی را پیش از انتقال جنين به رحم ، مشخص می کند.

در راستای تایید مطلب فوق باید گفت که طبق تحقیقات انجام شده ، تقریبا یک چهارم از بانوانی که از روش کمک باروری آی وی اف استفاده کرده اند به دلیل داشتن مشکلات رحمی ، موفق به بارداری نشده اند.

لذا در چنین مواردی با انجام روش هیستروسکوپی و درمان مشکلات رحمی می توان فرآیند انتقال جنين به رحم را آغاز نمود.

هیستروسکوپی علاوه بر ارزیابی رحم قبل از انتقال جنين ، می تواند پس از انتقال نطفه در ارزیابی بارداری و تولد جنین زنده نیز اثرگذار باشد و به این ترتیب از ناموفق بودن IVF و تکرار آن پیشگیری کند.

همچنین در هیستروسکوپی به جداره رحم دقت می شود ، چرا که هر قدر جداره رحم ، ضخامت بیشتری داشته باشد سبب کاهش شانس باروری می شود.

بنابراین اگر جداره رحم ، ضخیم باشد ؛ باید ضخامت آن برداشته شود تا به این ترتیب احتمال باروری پس از انتقال جنين به رحم ، افزایش یافته و رحم به محیطی مناسب برای لانه گزینی جنین بدل گردد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس