021-48994775
تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، بیمارستان فوق تخصصی پیامبران، بخش IVF

تفاوت میکرواینجکشن و IVF

تفاوت میکرواینجکشن و IVF

تولد فرزند در خانواده ها از گذشته به عنوان ثمره ی یک ازدواج قلمداد شده است. و بچه را چراغ یک خانه و خانواده می دانستند. برای کسانی که قادر به بچه دار شدن نبودند، اصطلاحاتی از قبیل کور بودن اجاق به کار می بردند که بار روانی و نگرانی زیادی ایجاد می کرد. اهمیت تولد فرزندان از لحاظ فرهنگی و روانی در همگان نهادینه است. امروز با پیشرفت علم و فناوری مراکز معتبری برای درمان ناباروری فعالیت می کنند و ناباروری خانواده ها با توجه به اینکه علت آن اختلال ناباروری در زن باشد یا ناباروری در مرد موجب آن شده است. درمان متناسب را اعمال می کنند.در این مقاله به تفاوت میکرواینجکشن و IVF  پرداخته می شود.

 

 

میکرو اینجکشن چیست؟

میکرواینجکشن یا به بیانی ساده تر تزریق اسپرم درون تخمک (ICSI) در زمانی انجام می شود که اسپرم کیفیت کافی برای باروری را ندارد یا قادر به تلفیق با تخمک نیست. در این شرایط اسپرم را درون تخمک تزریق می کنند تا لقاح صورت گرفته و تقسیم سلولی آغاز شود. روش انجام میکرواینجکشن به IVF شباهت زیادی دارد. در واقع تفاوت آن ها در مرحله پایانی است.

روش درمان ناباروری با میکرواینجکشن

ابتدا تخمدان ها با داروهای هورمونی تحریک می شود و تخمدان تخمک گذاری را انجام می دهد. تخمک ها از بدن زن خارج شده و در محیط آزمایشگاهی قرار می گیرد. از طرفی اسپرم های جمع آوری شده از بدن مرد را نیز فراهم می کنند و شرایط برای تلفیق تخمک زن و اسپرم مرد آماده می شود. در واقع تفاوت این دو روش در نحوه ی تلفیق است. که در روش ivf دو سلول جنسی را در محیط آزمایشگاهی و ظرف آزمایش در معرض یکدیگر قرار می دهند و اسپرم که توانایی حرکت دارد. خوبه خود با تخمک ادغام می شود. در واقع محیط رحم زن در رابطه ی جنسی شبیه سازی می شود. اما در اینجکشن لازم است جنین شناس اسپرم را غیر فعال کند و با استفاده از میکروسکوپ و دقت فراوان تخمک ها را با تزریق اسپرم بارور کند.

علت ناباروری در زنان

اولین قدم برای درمان ناباروری یافتن علت آن است علت ناباروری یک زوج می تواند به اختلال در دستگاه تناسلی هر دو یا یکی از آن ها مربوط شود. در میان اختلالات زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تخمدان های زن قادر به آزاد کردن تخمک نباشد. این اختلال معمولا به دلیل کیست های تخمدان یا تنبلی تخمدان ها صورت می گیرد. در حالتی که تخمدان هیچ تخمکی آزاد نکند. با استفاده از تخمک های اهدایی باروری انجام می شود و سلول تخم حاصل از لقاح تخمک اهدایی با اسپرم های پدر، درون رحم مادر جایگزین می شود.

درمان ناباروری با تخمک یا رحم اهدایی

در حالت طبیعی زمانی که تخمک آزاد می شود، بافت های دیواره ی رحم در پاسخ به هورمون های جنسی که از هیپوفیز و تخمدان ترشح می شود ضخیم و پرخون می شوند. در واقع برای تغذیه و نگهداری از سلول تخم یا جنین آینده آماده می شود. در صورتی که لقاح و تشکیل سلول تخم صورت نگیرد طی چرخه ی قاعدگی دیواره ی رحم فرو می ریزد. و بافت های آن با خون از بدن زن خارج می شود. نوعی از ناباروری در زنان به دلیل ناتوانی دیواره ی رحم زن به حفظ سلول تخم و فراهم کردن شرایط نگهداری و تغذیه آن به وجود می آید و سلول تخم در رحم جایگزین نمی شود. و از بدن دفع می شود. برای رفع این مورد اگر با دارو قابل درمان نباشد از جایگزینی سلول تخم درون رحم زن دیگری باروری صورت می گیرد.

در مواقعی که به دلایل بیماری های زنان که مربوط به دهانه ی رحم یا رحم می شود. اسپرم زنده نمی ماند و قادر به تلفیق با سلول تخم نیست از IUI استفاده می شود. که اسپرم را از طریق لوله های باریک و استریل وارد رحم زن می کنند تا لقاح صورت پذیرد.

انجام میکرواینجکشن برای چه کسانی مناسب است؟

انجام میکرواینجکشن بیشتر در مواقعی توصیه می شود که علت ناباروری زوج مربوط به اختلال اسپرم های مرد است. یعنی اسپرم مرد نابارور است یا توانایی کافی برای رسیدن و تلفیق با تخمک را ندارد و از این روش برای تسهیل این روند استفاده می شود.

نتیجه گیری

به کسانی که برای تولد اولین فرزند خود دچار مشکلات ناباروری هستند، توصیه می شود با کسب اطلاعات کافی نگرانی را از خود دور کرده و به مرکز درمان ناباروری پیام مراجعه نمایند. ضمن تشخیص علت ناباروری توسط پزشکان مجرب، با بهترین روش درمان ناباروری اقدام نمایید.

تیم محتوا

مرکز تخصصی باروری – ناباروری پیام ، در کنار بیمارستان فوق تخصصی پیامبران ؛ در راستای تحقق این مهم آغاز به کار نموده و همواره کوشیده است تا با استفاده از مجرب ترین پرسنل ، توانمندترین پزشکان و متخصص ترین جنین شناسان و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا خدماتی متمایز را به مراجعه کنندگان ارائه نماید. بخش IVF این مرکز ، یکی از مجهزترین مراکز ارائه دهنده خدمات IVF می باشد که با داشتن اتاق عمل اختصاصی ، آزمایشگاه مجهز و امکانات ذخیره سازی جنین ( فریز جنین ) ؛ خدماتی با کیفیت بسیار بالا را به خانواده های دوست دار فرزند ارائه می نماید. همچنین کلیه پزشکان فعال در مرکز IVF و باروری و ناباروری پیام ، دارای مدارک فلوشیپ و فوق تخصص نازایی بوده و از پزشکان مطرح کشور در حوزه درمان ناباروری می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس