درمان ناباروری

درمان ناباروری

ناباروری یکی از مهم ترین مشکلاتی است که متاسفانه بسیاری از زوجین با آن درگیر هستند ؛ البته شایان ذکر است که در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی در حوزه درمان ناباروری ، امکان باروری برای اکثر زوجین فراهم آمده و خوشبختانه آرزوی باروری برای بسیاری از زوجین که از این نعمت ، بی بهره بودند تحقق یافته است.

به چه زوجی ، نابارور اطلاق می گردد ؟

در صورتی که زوجین با قصد باروری اقدام به مقاربت جنسی نمایند و هیچ یک از راه های پیشگیری از بارداری را لحاظ نکرده باشند ، اما با این وجود طی یک سال رابطه جنسی ؛ موفق به بارداری نشده باشند ، بدین معنا است که این زوج دچار اختلال ناباروری هستند.

لازم به ذکر است که ناباروری می تواند از جانب مرد ، از جانب زن یا هر دوی آن ها اتفاق بیفتد.

درمان ناباروری

علل ناباروری مردان

مشکلات مرتبط با ساختار فیزیکی : یکی از علل ناباروری مردان وجود ناهنجاری هایی در ساختار جسمی آن ها می باشد ؛ به عنوان مثال :

وجود اشکال در رگ های موجود در کیسه بیضه می تواند در کیفیت اسپرم ها اثر سوء ایجاد کند و سبب ناباروری شود.

انسداد لوله های خروج اسپرم نیز از دیگر مشکلاتی است که می تواند به ناباروری در مردان بیانجامد.

از دیگر عواملی که منجر به ناباروری مردان می شود ، می توان به مشکلات مربوط به اسپرم اشاره کرد ؛ برخی از اختلالات اسپرم عبارتند از :

 • کم بودن تعداد اسپرم ها
 • به بلوغ نرسیدن اسپرم ها
 • ناهنجاری های ساختمانی اسپرم
 • ناهنجاری های حرکتی اسپرم ها

توجه داشته باشید که عواملی اعم از ناتوانی جنسی و مشکل زود انزالی نیز از علل ناباروری در مردان به شمار می روند.

علل ناباروری در زنان

از دلایل ناباروری در زنان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1. اختلال در تخمک گذاری : از اصلی ترین دلیل ناباروری در زنان می باشد.
 2. اختلال در لوله های فالوپ : در برخی بانوان لوله های رحمی یا اصطلاحا لوله های فالوپ ، مسدود بوده و به این ترتیب مانع ورود اسپرم به رحم می شوند.
 3. اختلال در رشد آندومتریوز : در برخی خانم ها آندومتر رحم تا حدی رشد می کند که سبب انسداد لوله های رحمی می شود.
 4. مشکلات رحم و گردن رحم : ترشحات شدید از واژن ، ناهنجاری های ساختمان رحم و عفونت های گردن رحم جزو مشکلات اندام رحم می باشند و در ایجاد ناباروری نقش عمده ای دارند.
 5. مشکلات سیستم ایمنی : بدن برخی خانم ها ماده ای از خود ترشح می کند که به خنثی شدن و حتی مرگ اسپرم می انجامد و در صورت باروی نیز منجر به سقط جنین می شود.

درمان ناباروری

روش های درمان ناباروی

لازم به ذکر است که درمان ناباروری در افراد مختلف ؛ متفاوت است و به طور کلی جهت درمان ناباروری در ابتدا باید منشأ آن مشخص گردد که این کار می بایست توسط بهترین متخصص زنان صورت پذیرد.

متخصص زنان پس از تشخیص علت ناباروری ، روش درمانی متناسب با آن را برمی گزیند.

برخی از متداول ترین روش های درمان ناباروری

 • داروهای کمک باروری : اولین قدم برای درمان ناباروری تجویز دارو می باشد ؛ این داروها در راستای تنظیم هورمون های جنسی می بایست مورد استفاده قرار گیرند ، مصرف منظم آن ها در برخی موارد و در هر دوره تخمک گذاری ؛ به آزاد سازی یک یا چند تخمک خواهد انجامید.
 • استفاده از روش های جراحی : در مواردی که نقائص ساختاری بدن یا اختلالات ژنتیکی ، منجر به نازایی شده باشند ؛ به منظور درمان ناباروری از روش های جراحی استفاده می گردد.
 • تکنیک IVF : در برخی موارد همچون غیرطبیعی بودن ترشحات ، حساسیت به مایع منی ، زود انزالی ، وجود درد در هنگام مقاربت جنسی و غیره ، روش کمک باروری IVF کمک شایانی خواهد کرد.
 • تکنیک IUI : مواقعی که منشأ ناباروری از سوی مرد باشد ( اختلالات اسپرم ) روش لقاح مصنوعی IUI می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس