سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

یکی از رایج ترین علل ناباروری ، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا اصطلاحا PCOS می باشد. بر اساس گزارش اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی ، ابتلا به این سندرم تقریبا در ۱۰ درصد از بانوان دیده می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟

به طور کلی سندرم تخمدان پلی کیستیک در اثر اختلال متابولیسم بدن ، هورمون های جنسی و نیز اختلال سیستم غدد درون ریز رخ داده و سلامت فرد مبتلا را از ابعاد مختلفی تحت الشعاع قرار می دهد.

یکی از تاثیرات سوء تخمدان پلی کیستیک بر روی بدن ، ناباروری می باشد.

عدم درمان به موقع این بیماری ( تخمدان پلی کیستیک ) ، در بلند مدت فرد را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی و نیز دیابت خواهد کرد.

علائم تخمدان پلی کیستیک

این بیماری در وهله اول ، سبب افزایش غیرطبیعی میزان هورمون‌ آندروژن شده و بدین ترتیب منجر به ایجاد تاخیر در پروسه سیکل ماهیانه و در نتیجه قاعدگی های نامنظم می شود.

بیماری تخمدان پلی کیستیک ، همانطور که اشاره شد موجب عدم تعادل هورمونی می شود و این اتفاق به بروز اختلال در بلوغ تخمک و به دنبال آن تولید کیست های متعدد در تخمدان می انجامد.

همچنین این بیماری منجر به افزایش هورمون های مردانه نیز می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سایر علائم تخمدان پلی کیستیک

  • ريزش مو
  • افزایش موهای زائد
  • افزایش چربی پوست
  • پیدایش آكنه های پوستی

نکته مهمی که باید خاطر نشان کرد این است که فرد مبتلا این بیماری ممکن است کلیه علائم فوق را نداشته باشد.

توجه داشته باشید که بارزترین مشخصه این بیماری ، پیدایش کیست های متعدد در تخمدان ها است که در حقیقت این کیست ها ، فولیکول های در بردارنده تخمک های نابالغ می باشند.

علت ابتلا به تخمدان پلی کیستیک

به طور کلی هنوز دلیل قطعی و مشخصی برای ابتلا به این بیماری ثبت نشده ، البته یکسری علل زمینه ای از قبیل ژنتیک ، مقاومت به انسولین و واکنش سیستم ایمنی به برخی تغییرات بدن ؛ می توانند احتمال وقوع این بیماری را افزایش دهند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

در ابتدای مقاله اشاره نمودیم که در اثر این بیماری ، تعادل هورمونی بدن به هم خورده و متعاقبا سلامت فرد از بسیاری ابعاد مختل می گردد و یکی از مهم ترین مواردی که این سندرم بر روی آن تاثیر مخرب ایجاد می کند فرآیند باروری می باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان تخمدان پلی کیستیک

ناباروری ناشی از تخمدان پلی کیستیک ، قابل درمان می باشد و در هر فردی بر اساس وضعیت بدنی او به یکی از روش های زیر درمان شده و به بارداری ختم می گردد :

  • اصلاح رژیم غذایی
  • درمان دارویی
  • درمان های کمک باروری

پاسخ

Call Now Buttonتماس