021-48994775
تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، بیمارستان فوق تخصصی پیامبران، بخش IVF

علائم اولیه ی ناباروری

علائم اولیه ی ناباروری

با تغییر سبک زندگی و عادات جدید، آسیب ها و اختلالات مربوط به دستگاه تولید مثلی انسان ها افزایش یافته است با این وجود با پیشرفت علم و اختراع تجهیزات فراوان در مراکز پیشرفته ی درمان ناباروری سراسر جهان، ناباروری دیگر یک مشکل غیرقابل حل نیست. اگر یک زوج علی رغم روابط جنسی مکرر و منظم بدون هیچ اقدامی جهت پیشگیری از بارداری ، با وجود این که مدت ها از ازدواج آن ها می گذرد اما هنوز باروری رخ نداده، لازم است برای پیگیری علت ناباروری به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. در ادامه به تشریح علائم اولیه ی ناباروری می پردازیم.

عوامل موثر بر ناباروری

با توجه به آلودگی ها و آسیب های فراوانی که می تواند باروری یک فرد را مختل کند، زنان و مردان به یک نسبت در معرض ناباروری قرار دارند.

علائم ناباروری در زنان

زنان با تمامی تخمک هایی که از ابتدای بلوغ تا یائسگی آزاد می کنند به دنیا می آیند و این سلول ها به نسبت سلول های جنسی مرد (اسپرم) مدت طولانی در معرض آسیب های محیطی قرار دارند. هر گونه اختلال در تخمک گذاری، تخمک، رحم، لوله های رحم و… می تواند منجر به ناباروری شود. اختلال در هورمون ها نیز زمینه ی ناباروری است. وجود نشانه های اختلالات هورمونی را جدی بگیرید چند مورد از شایع ترین  این نشانه ها را می توان نام برد:

_ رشد موهای زاید روی سینه و زیر چانه

_ جوش و آکنه بر سطح پوست

_ موهای سر بسیار نازک و گاهی همراه با ریزش فراوان
_ میل جنسی نامتعادل (زیاد یا کم)

_ اضافه وزن در ناحیه شکمی

_ بی نظمی های پریودی و داشتن پریود های دردناک

تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

اختلالات هورمونی یکی از علائمی است که می تواند موجب ناباروری شود. از ابتدای بلوغ، منظم و طبیعی بودن پریود ها بسیار حائز اهمیت است و بهتر است هر گونه اختلالی در چرخه ی قاعدگی جدی گرفته شود. در صورتی که قاعدگی نامنظم باشد یعنی در سیکل های تقریبی 28 روزه رخ ندهد یا مدت طولانی فرد پریود نشود و سپس پریودی دردناکی داشته باشد. یعنی هورمون های جنسی دچار اختلال هستند. یکی از دلایل ایجاد اختلال در ترشح هورمون های جنسی تخمدان پلی کیستیک است. تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان آزاد کردن مرتب تخمک را با مشکل رو به رو می کند و اگر فرد ماهانه تخمک آزاد نکند. برای بارداری نیز دچار مشکل می شود و به داروهای محرک تخمک گذاری نیاز دارد.

علائم ناباروری در مردان

علائم ناباروری مردان معمولا پیش از اقدام هدفمند برای بارداری قابل تشخیص نیست. ریشه ی اختلالات باروری در مردان بیثشتر مربوط به کم بودن تعداد اسپرم ها، از دست دادن قدرت تحرک یا کیفیت لازم برای باروری می شود. در برخی مواقع تعداد اسپرم ها به دلیل آسیبی موقتی کاهش می یابد. دمای بالا و تحت فشار یا ضربه قرار گرفتن بیضه ها از جمله آسیب هایی است، که تولید و آزاد سازی اسپرم ها را مختل می کند. علائمی مانند میل جنسی کم، کوچک و سفت بودن بیضه و مشکل در انزال خبر از احتمال ناباروری در مردان می دهد.

علل ناباروری در مردان _ مرکز درمان ناباروری پیامدرمان ناباروری

درمان ناباروری با توجه به تشخیص علت آن در زن، مرد یا هر دو امکان پذیر می شود. با وجود روش های مختلف برای درمان با مراجعه به مراکز درمان ناباروری می توان اقدام به درمان کرد. بهترین روش درمان ناباروری با توجه به این مسئله که مشکل ناباروری مربوط به چه چیزی است، توسط پزشک تعیین می شود.

اگر مشکلاتی مانند ناتوانی در حرکت اسپرم ها موجب ناباروری شده باشد از روش  ivf  یا میکرو اینجکشن استفاده می شود. در ivf  تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی در معرض یکدیگر قرار گرفته و لقاح انجام می شود.

علائم بارداری

اولین علائم و تغییرات مربوط به بارداری در زنان مختلف متفاوت است و گاهی این تفاوت در یک زن طی دو بارداری متوالی نیز با هم فرق دارد و نمی توان به صرف مشاهده ی این علائم، نتیجه ی قطعی گرفت.

بارداری در زنان با سردرد، حالت تهوع، تغییرات در خلق و خو و گاهی کمر درد همراه است.

در نتیجه

اگر زوجی پس از یک سال ازدواج و تلاش مداوم برای بارداری هنوز موفق به بارداری نشده اند می توانند به مراکز درمان ناباروری مراجعه نمایند. ناباروری در یک زوج می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد از اختلال در تخمک گذاری زنان گرفته تا کم بودن تعداد اسپرم ها در مردان. به علاوه زوج هایی که به دلیل یائسگی زود رس و ناباروری زنان قادر به باروری نیستند می توانند با مراجعه به مرکز ناباروری پیام اقدام به درمان کنند.

تیم محتوا

مرکز تخصصی باروری – ناباروری پیام ، در کنار بیمارستان فوق تخصصی پیامبران ؛ در راستای تحقق این مهم آغاز به کار نموده و همواره کوشیده است تا با استفاده از مجرب ترین پرسنل ، توانمندترین پزشکان و متخصص ترین جنین شناسان و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا خدماتی متمایز را به مراجعه کنندگان ارائه نماید. بخش IVF این مرکز ، یکی از مجهزترین مراکز ارائه دهنده خدمات IVF می باشد که با داشتن اتاق عمل اختصاصی ، آزمایشگاه مجهز و امکانات ذخیره سازی جنین ( فریز جنین ) ؛ خدماتی با کیفیت بسیار بالا را به خانواده های دوست دار فرزند ارائه می نماید. همچنین کلیه پزشکان فعال در مرکز IVF و باروری و ناباروری پیام ، دارای مدارک فلوشیپ و فوق تخصص نازایی بوده و از پزشکان مطرح کشور در حوزه درمان ناباروری می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس