021-48994775
تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، بیمارستان فوق تخصصی پیامبران، بخش IVF

تشخیص علت ناباروری

ناباروری به زمانی اطلاق می شود که زوجین علی غم رابطه جنسی محافظت نشده و یا عدم مصرف قرص های پیشگیری، قادر به داشتن فرزند نیستند.
گاهی ممکن است مشکل باروری از سمت یکی از زوجین و یا هر دو باشد.
بسیاری از زوجین، دوازده ماه بعد از عدم موفقیت در بارداری، جهت تشخیص علت بروز این مشکل، به پزشک مراجعه می کنند. در خانم های بالای سی و پنج سال، زمان مراجعه به پزشک باید زودتر باشد و معمولا بازه زمانی شش ماه در نظر گرفته می شود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که با بالا رفتن سن، توانایی باروری کمتر خواهد شد. در ادامه فیلم درمان ناباروری به روش ivf را ملاحظه می کنید.

انواع ناباروری

ناباروری به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود.
ناباروری اولیه مربوط می شود به زمانی که زوجین بعد از دوازده ماه رابطه جنسی محافظت نشده، موفق به بارداری نشده اند.
ناباروری ثانویه زمانی است که زوجین در گذشته سابقه باروری داشته اند، اما دیگر قادر به بارداری نخواهند بود.
در ابتدا پزشک به بررسی و معاینه بیمار خود می پردازد و بهتر است تشخیص بر روی هر دو زوجین صورت گیرد. در جلسات مشاوره و معاینه، سوالاتی در خصوص عادات جنسی مطرح و توصیه هایی ارائه خواهد شد. به علاوه این که نیاز به انجام تست های تشخیصی نیز می باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تست های تشخیص ناباروری

نحوه تشخیص ناباروری

تست های ناباروری در مردان

پزشک به بررسی سوابق پزشکی، مصرف دارو و عادات جنسی می پردازد و معاینات فیزیکی مربوطه را انجام خواهد داد. بیضه ها از نظر وجود توده و ناهنجاری و هم چنین شکل و ساختار آلت تناسلی نیز بررسی و معاینه خواهد شد.
– آنالیز مایع منی. نمونه از اسپرم گرفته می شود، تا از لحاظ غلظت، حرکت، رنگ، کیفیت، عفونت و یا وجود خون بررسی گردد. شمارش اسپرم می تواند تغییر کند، به همین خاطر نیاز است چندین نمونه گرفته شود.
– آزمایش خون. تست های آزمایشگاهی، سطح تستوسترون و دیگر هورمون ها را نشان می دهند.
– اولتراسوند. این تست، مواردی مانند انسداد مجرای انزال و یا انزال معکوس را نشان می دهد.

تست های ناباروری در زنان

خانم ها تحت معاینه فیزیکی قرار می گیرند و پزشک سوالاتی را در خصوص سابقه پزشکی، مصرف دارو، سیکل قاعدگی و عادات جنسی مطرح خواهد کرد.
از جمله تست های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. آزمایش خون به منظور بررسی سطح هورمون ها و تعیین تخمک گذاری.
  2.  هیستروسالپینگوگرافی (پرتو نگاری لوله های رحم). مایعی به رحم مادر تزریق می شود و تست اشعه ایکس مشخص می کند که آیا مایع در طول رحم به حرکت در آمده، از رحم خارج و وارد لوله های فالوپ شده است یا خیر. در صورت مشاهده انسداد، جراحی باید انجام شود. 
  3.  لاپاراسکوپی. لوله ای ظریف و انعطاف پذیر به همراه دوربین متصل به آن، وارد شکم و لگن می شود تا امکان مشاهده لوله های فالوپ، رحم و تخمدان ها برای پزشک فراهم گردد. این تست می تواند علائمی از اندومتریوز، اسکار، انسداد و یا برخی ناهنجاری های موجود در رحم و لوله های فالوپ را نشان دهد.

دیگر تست های تشخیصی عبارتند از:

  •  تست بررسی تخمک ها بعد از تخمک گذاری
  • تست های ژنتیکی به منظور بررسی ناهنجاری های ژنتیکی که روند باروری را مختل می کنند
  • اولتراسوند لگنی، به منظور تهیه تصاویری از رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها
  • تست عملکرد تیروئید، که می تواند بر تعادل هورمون ها تاثیر بگذارد

در پایان این که،
زوجینی که از مشکلات ناباروری رنج می بردند و خواهان داشتن فرزند در سنین بالاتر هستند، می توانند با مراجعه به پزشک و انجام تست های تشخیصی و تعیین علت بروز مشکل، از مزایای روش های درمانی بهره مند شوند.
خوش بختانه امروزه روش های درمانی موثری برای رفع مشکلات ناباروری وجود دارد که درصد موفقیت و ایمنی بالایی را نیز به همراه دارند.
Source: https://www.medicalnewstoday.com/articles/165748​

تیم محتوا

مرکز تخصصی باروری – ناباروری پیام ، در کنار بیمارستان فوق تخصصی پیامبران ؛ در راستای تحقق این مهم آغاز به کار نموده و همواره کوشیده است تا با استفاده از مجرب ترین پرسنل ، توانمندترین پزشکان و متخصص ترین جنین شناسان و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا خدماتی متمایز را به مراجعه کنندگان ارائه نماید. بخش IVF این مرکز ، یکی از مجهزترین مراکز ارائه دهنده خدمات IVF می باشد که با داشتن اتاق عمل اختصاصی ، آزمایشگاه مجهز و امکانات ذخیره سازی جنین ( فریز جنین ) ؛ خدماتی با کیفیت بسیار بالا را به خانواده های دوست دار فرزند ارائه می نماید. همچنین کلیه پزشکان فعال در مرکز IVF و باروری و ناباروری پیام ، دارای مدارک فلوشیپ و فوق تخصص نازایی بوده و از پزشکان مطرح کشور در حوزه درمان ناباروری می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس