021-48994775
تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، بیمارستان فوق تخصصی پیامبران، بخش IVF

درمان ناباروری با فریز تخمک

امروزه با پیشرفت علم دانشمندان احتمال باروری در بانوان را با بالا رفتن سن نیز امکان پذیر کرده اند. در گذشته با افزایش سن هر خانم احتمال باروری کاهش پیدا می کرد. اما با این روش حتی در سنین ۵۰ سالگی نیز می توان بارور شد.

درمان ناباروری

درمان ناباروری

دلایل فریز تخمک

یکی از روش های درمان ناباروری امکان فریز کردن تخمک است. درواقع با افزایش سن هر خانم، سن تخمدان ها و تخمک نیز افزایش پیدا می کند و بیماری های مختص تخمک و تخمدان و اندام های تولید مثل در سنین بالا بیشتر است از طرفی کیفیت تخمک نیز کاهش پیدا می کند. برای جلوگیری از ناباروری و افزایش سن باروری، می توان در سنین پایین اقدام به فریزکردن تخمک کرده و آن را نگهداری کرد. هنگامی که فرد احساس آمادگی برای فرزند دار شدن را داشت می تواند از این تخمک ها استفاده کند. گاهی نیز در سرطان ها و روش های درمان آن ها قدرت باروری تحت تاثیر قرار گرفته و احتمال ناباروری بالا می رود. با این روش می توان قبل از شروع درمان تخمک را برای بعد از پایان درمان و زمان فرزند دار شدن استخراج و نگهداری کرد. از دیگر بیماری های این چنینی می توان کیست تخمدان و فیبروئید را نیز نام برد. در این بیماری ها نیز قبل از درمان می توان برای بالا نگهداشتن احتمال بارداری تخمک را فریز کرد.

تخمک های فریز شده سال ها قابل نگهداری هستند.

نحوه فریز تخمک

فریز تخمک

روش فریز کردن تخمک

  • در ابتدا آزمایشاتی بر مبنای سلامت خانم گرفته می شود که در آن میزان هورمون های آزاد سازی تخمک ها، میزان ترشح هورمون ها در پروسه تخمک گذاری، متابولیسم و عملکرد غدد مختلف بدن مشخص می شود. براساس این آزمایش و آزمایشات دیگر که در دوره عادت ماهانه گرفته می شود، می توان تاثیرات داروهای باروری را تخمین زد.
  • گام بعدی سونوگرافی از تخمدان ها و چک کردن وضعیت خود تخمدان ها و فولیکول های موجود در تخمدان، فولیکول های نابالغ و …. است.
  • پس از انجام سونو گرافی و آزمایش در صورت خوب بودن شرایط غربالگری بیماری های عفونی وHIV , هیاتیت نیز انجام شده سپس اقدام برای انجماد تخمک طبق مراحل زیر انجام می گیرد.

مراحل فریز کردن تخمک

در ابتدا داروهای تحریک تخمک گذاری توسط پزشک متخصص تجویز شده و طبق نظر و صلاح دید او در زمان های مشخص شده مصرف می شود این داروها بر نحوه عملکرد هورمون ها تاثیر گذاشته و تخمدان ها  تعداد بیشتری تخمک به نسبت حالت طبیعی آزاد می کنند. در این بازده، تشخیص و عملکرد پزشک، با تحت نظر گرفتن بیمار میسر است. پس از آزمایشات لازم و سونوگرافی واژینال برای تشخیص وضعیت فولیکول ها برای آزاد سازی تخمک، در صورت آمادگی لازم فرد، مرحله دوم آغاز می شود.

مرحله دوم استخراج تخمک ها است.

روش فریز تخمک

فریز کردن تخمک – درمان ناباروری

در این مرحله پزشک معالج با یک بیحسی موضعی یا بیهوشی موقت فرد را آماده می کند. سپس هم زمان همان طور که با دستگاه سونوگرافی تخمدان را زیر نظر دارد با یک سوزن از راه واژن به داخل تخمدان رفته و تخمک ها را بیرون می آورد و سریعا به بخش جنین شناسی انتقال می دهند.

آخرین مرحله انجماد تخمک های استخراج شده است.

برای انجماد از ماده ضدسرطان استفاده می شود تا از تشکیل بلورهای یخ در داخل تخمک جلو گیری شود.

انجماد به دو روش انجام می گیرد.

  1. روش اول انجماد آهسته: در این روش مقدار کمی از مواد ضد سرطان را به تخمک ها تزریق کرده و کم کم دمای تخمک ها پایین می آید. با این روش متابولیسم درون سلولی تخمک ها به یک باره قطع نمی شود و کم کم پایین آمده و در آخر قطع می شود. سپس مواد ضد سرطان بیشتری تزریق می شود.
  2. انجماد به روش شیشه سازی: در این روش به یک باره مقدار زیادی از مواد ضد سرطان به تخمک وارد می کنند. در نتیجه انجماد به سرعت اتفاق می افتد. این روش را به منظور جلوگیری از ایجاد بلور یخ انجام می دهند یعنی بر این باور هستند که به دلیل سرعت انجماد بلور ها زمانی برای تشکیل ندارند.
عوارض و خطرات فریز تخمک

مشکلات فریز تخمک

مشکلات و خطرات احتمالی در فریز تخمک

  • ممکن است لگن رگ ها و مثانه و یا روده هنگام برداشت تخمک از تخمدان آسیب ببیند.
  • داروهای تخمک گذاری گاهی ممکن است برای فرد دچار عوارض و مشکلاتی باشد که نیاز به درمان دارد.
  • نحوه نگهداری تخمک ها در مرکز نگهداری مهم است زیرا احتمال خطر سقط جنین در اینگونه روش ها وجود دارد.

خلاصه مطلب

توصیه می شود قبل از اقدام برای انجماد راجع به مرکزی که قصد انجماد تخمک را در آن دارید تحقیق کنید و به بهترین مرکز درمان ناباروری مراجعه نمایید. برای انجام فریز تخمک حتما مشاوره های لازم را از مرکز مورد نظر بگیرد و مطمئن شوید برای شما بهترین راه است. عملکرد بهتر، تجهیزات، کادر درمانی با تجربه و دلسوز، مراقب و مشاوره های دقیق در زمینه ناباروری در مراکز مختلفی وجود دارد. برای تحقیق همه موارد را مورد بررسی قرار داده و سپس انتخاب کنید. از بهترین مراکز می توان مرکز ناباروری پیام را نام برد.

تیم محتوا

مرکز تخصصی باروری – ناباروری پیام ، در کنار بیمارستان فوق تخصصی پیامبران ؛ در راستای تحقق این مهم آغاز به کار نموده و همواره کوشیده است تا با استفاده از مجرب ترین پرسنل ، توانمندترین پزشکان و متخصص ترین جنین شناسان و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا خدماتی متمایز را به مراجعه کنندگان ارائه نماید. بخش IVF این مرکز ، یکی از مجهزترین مراکز ارائه دهنده خدمات IVF می باشد که با داشتن اتاق عمل اختصاصی ، آزمایشگاه مجهز و امکانات ذخیره سازی جنین ( فریز جنین ) ؛ خدماتی با کیفیت بسیار بالا را به خانواده های دوست دار فرزند ارائه می نماید. همچنین کلیه پزشکان فعال در مرکز IVF و باروری و ناباروری پیام ، دارای مدارک فلوشیپ و فوق تخصص نازایی بوده و از پزشکان مطرح کشور در حوزه درمان ناباروری می باشند.
مطالب مرتبط

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس