فریز جنین

فریز جنین

فریز جنین : در روش IVF ؛ به منظور دریافت تخمک ، فرد باید تحت تزریق هورمون قرار گیرد و پس از آن پروسه برداشت تخمک آغاز خواهد شد.

به طور کلی پس از برداشت موفقیت آمیز تخمک و تزریق اسپرم همسر به تخمک و تشکیل نطفه و جنین ، چندین جنین ایجاد خواهد شد که می توان جهت تبدیل آن ها به نوزاد ، هر یک از را طی یک مرحله به رحم انتقال داد.

مرحله دریافت تخمک در روش کمک باروری IVF ، مرحله ای دشوار می باشد.

از آن جا که در روش IVF ، احتمال عدم موفقیت وجود دارد ؛ از این رو باید به منظور پیشگیری از تکرار مراحل فوق الذکر ، نطفه ها یا جنین هایی که طی مرحله برداشت تخمک به دست می آیند ذخیره سازی یا به عبارتی فریز شوند تا بتوان در صورت نیاز به تکرار مجدد روش IVF ، از آن ها استفاده نمود.

آیا فریز جنین ، روشی مطمئن است ؟

در ابتدا شاید این طور به نظر برسد که فریز جنین ، ریسک بالایی دارد ؛ اما باید خاطر نشان نماییم که روش فریز جنین دارای قدمتی طولانی بوده و برای اولین بار در سال ۱۹۸۴ میلادی ، با موفقیت انجام شد و نوزادان بسیاری با استفاده از این روش و با تکنیک IVF متولد شدند.

فریز جنین

بنابراین می توان اذعان نمود که فریز جنین ، یکی از ایمن ترین روش ها برای حفاظت از جنین هایی است که در روش IVF به دست آمده اند.

در صورت عدم موفقیت حاملگی با استفاده از جنین هایی که قبلا فریز شده به روش ساده تری انتقال نیز انجام می شود.

نحوه فریز جنین

در روش فریز جنین ، نطفه هایی که فرآیند ابتدایی رشد را طی نموده و آماده انتقال به رحم هستند را در تانک های مخصوص حاوی محلول نیتروژن مایع قرار می دهند و سپس در اتاق ذخیره سازی ، نگه داری می کنند.

لازم به ذکر است که می بایست توسط سیستم های کنترل دمای مکانیزه ، شرایط و دمای تانک های نگهدارنده جنین ؛ به دقت کنترل گردد.

همچنین به منظور محافظت از اتاق ذخیره سازی ، بایستی از ورود و خروج تمامی پرسنل بخش به جز سوپروایزر به این اتاق ؛ ممانعت به عمل آید.

تا چه مدت می توان از جنین های فریز شده نگهداری کرد ؟

جنین های فریز شده را می توان در شرایطی که ذکر شد تا سال ها نگهداری کرد.

قاعدتا می دانید که جهت درمان برخی از بیماری ها نیاز به استفاده از برخی روش های درمانی ، نظیر شیمی درمانی و رادیوتراپی وجود دارد ؛ در بسیاری موارد این شیوه های درمانی بر روی باروری تخمک و اسپرم تاثیر سوء گذاشته و مانع باروری می شوند.

به این ترتیب چنانچه پيش از شیمی درمانی و رادیوتراپی ، اقدام به فریز تخمک و اسپرم صورت پذیرد ؛ امکان باروری پس از طی فرآیند درمان برای فرد محقق می گردد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس