ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

ناباروری ؛ بدین معنا است که زوجین با وجود داشتن رابطه جنسی محافظت نشده ( طی شش ماه الی یکسال ) ، موفق به بارداری نشوند. ناباروری در زنان ، ناشی از اختلالات و عواملی است که منجر به ناباروری و ناتوانی آنان در تولید مثل می گردد.

عوامل موثر بر ناباروری در زنان

در ابتدا توجه داشته باشید که ناباروری می تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد ، دلیل ناباروری همیشه از جانب زنان نبوده و در برخی موارد نیز از جانب مردان می باشد.

در این مقاله ، به بررسی علل ناباروری در زنان و دلایلی که منجر به ناباروری زنان می شوند پرداخته ایم.

ناباروری در زنان

علل ناباروری در زنان

  • سن

    :

سن ، یکی از مهم ترین علل ناباروری در زنان می باشد. به نحوی که افزایش سن با قدرت باروری ، دارای رابطه ای معکوس می باشد.

لازم به ذکر است که عدم وجود فولیکول های تخمدانی ، یکی از دلایل اصلی‌ ناباروری در سنین بالا است ، لذا پس از ۴۰ سالگی امکان باروری به شدت کاهش خواهد یافت.

  • وزن :

چاقی ، از دیگر دلایل ناباروری در زنان است ؛ زیرا اضافه وزن می تواند بر فعالیت هورمون های زنانه اثر سوء بگذارد تا جایی که فرد را در معرض ناباروری قرار دهد.

از این رو خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند و دچار اضافه وزن هستند ، می بایست در ابتدا با رعایت رژیم های صحیح غذایی ، نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایند.

باید توجه داشت که رژیم های خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود و فرد حتما باید تحت نظر پزشک متخصص ، اقدام به کاهش وزن نماید ؛ چرا که در غیر این صورت ، بدن او مواد لازم جهت تغذیه جنین را نداشته و این اتفاق منجر به تولد نوزادی با ناهنجاری مختلف خواهد شد.

بدیهی است که کمبود وزن مادر ، نیز می تواند منجر به ناباروری شود ؛ چرا که در این صورت ، پروسه تخمک گذاری دچار اختلال شده و این امر به نازایی منتج می گردد.

  • دخانیات :

نیکوتین و دیگر مواد شیمیایی موجود در دخانیات ، برای تخمدان ها زیان آور می باشند و توانایی بدن در تولید استروژن که از هورمون های مؤثر در تشکیل فولیکول و تخمک گذاری است را مختل می کنند.

از این رو می توان گفت که مصرف دخانیات ، به کاهش قدرت باروری چه در زنان و چه در مردان می انجامد و سلول های تخمک را در معرض ابتلا به ناهنجاری های ژنتیکی قرار می دهد.

  • سبک زندگی :

افرادی که قصد باردار شدن دارند باید عادات رفتاری نادرستی همچون تغذیه ناسالم ، استرس ، بی خوابی و غیره را از خود دور کنند ؛ چرا که این موارد سبب اختلال تخمک گذاری شده و تهدیدی برای بارداری به شمار می روند.

  • بیماری :

برخی بیماری ها اعم از عفونت های مختلف ، قاعدگی های نامنظم ، اختلالات رحم و تخمدان ، سندروم آندومتریوز ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، بیماری التهابی لگن ، بیماری های مقاربتی که احتمال انتقال آن ها به جنین وجود دارد و بیماری های وراثتی ؛ از مواردی هستند که می توانند به ناباروری بیانجامند ، بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری ها ؛ حتما قبل از بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ناباروری در زنان

  • عدم استراحت پس از نزدیکی :

بدن زنان بعد از نزدیکی نیاز به استراحت دارد تا تخمک و اسپرم ، زمان کافی برای ترکیب را در اختیار داشته باشند.

از این رو توصیه می شود که خانم ها پس از نزدیکی ، بلافاصله از جای خود بلند نشده و به حمام نروند ؛ چرا که در این صورت احتمال باروری آن ها کاهش خواهد یافت.

  • مصرف داروها و ترکیبات شیمیایی :

برخی داروها و شوینده ها ، سبب ورود ترکیبات سمی به بدن شده و منجر به اختلال تخمک گذاری و کاهش باروری می شوند.

  • سقط های مکرر :

سقط های متعدد و مکرر ، می تواند احتمال باروری را در زنان کاهش دهد.

سخن آخر

حس مادر شدن برای هر زنی به شدت لذت بخش است ؛ اما برخی خانم ها نمی توانند به طور طبیعی ، مادر شوند و از تجربه این حس محروم هستند.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی ؛ متخصصان علل ناباروری در زنان ، امکان باروری را برای بسیاری از زوجین فراهم آورده اند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس