ICSI

ICSI

ICSI یا ميكرواينجكشن ( Intra Cytoplasmic Sperm Injection ) ، در حقیقت به معنای تزريق درون سيتوپلاسمی اسپرم است و مشابه IVF و IUI ، يکی از روش های کمک باروری محسوب می شود.

این تکنیک درمان ناباروی ، برای اولین بار به منظور درمان ناباروری مردان مورد استفاده قرار گرفت و در این زمینه به موفقیت دست یافت.

لازم به ذکر است که در روش IUI ؛ اسپرم ‌ها توسط لوله ای مخصوص ، به رحم انتقال داده می شدند.

اما در روش آی سی اس آی نیز مانند روش IVF ، اسپرم و تخمک در فضایی خارج از بدن زن و در محيط لابراتوار با یکدیگر تلقیح شده و سبب تشکیل جنين می شوند.

سپس جنین حاصله می بایست به رحم زن منتقل گردد ، تنها تفاوت روش ICSI با روش IVF ، در نحوه لقاح يافتن تخمک می باشد.

در روش ICSI ، اسپرم به کمک سوزن بخصوصی به داخل تخمک راه می یابد ؛ این در حالی است که در روش IVF ، اسپرم را در معرض تخمک قرار می دهند تا خودش به تخمک زن نفوذ کند.

ICSI

کاربرد ICSI

امروزه در همه مراكز ، IVF به متد آی سی اس آی انجام می شود.

همچنین در مواردی که اسپرم از نظر تعداد ، تحرک یا شکل از کیفیت لازم برخوردار نباشد نیز می توان از روش آی سی اس آی استفاده کرد.

بعلاوه در کلیه مواردی که شرایط لازم برای رسیدن اسپرم به تخمک وجود نداشته باشد به عنوان مثال در مواردی همچون کم بودن تعداد و کیفیت اسپرم ها ، بسته بودن لوله‌های رحمی و چسبندگی های حفره لگنی ؛ نیز روش آی سی اس آی کاربرد موثری خواهد داشت.

لازم به ذکر است که ميزان موفقيت روش آی سی اس آی ، بر اساس موارد ذیل مورد ارزیابی قرار می گیرد :

  • شرايط آزمايشگاه جنين شناسی
  • دقت متخصصين زنان در پروسه درمان
  • وضعيت اسپرم و تخمک
  • سن مادر

به طور کلی و با توجه به شرايط موجود ، ميزان موفقيت در عمل انتقال جنين به روش آی سی اس آی متفاوت بوده و غالبا ۳۰ الی ۴۰ درصد خواهد بود.

مزايای روش میکرواینجکشن

يكي از مهم ترین مزایای این روش ، این است كه حتی در صورت کاهش شکل نرمال اسپرم نیز قابل انجام می باشد.

عدم وجود لوله های فالوپ ( لوله های رحمی ) ، نیز هیچ گونه خللی در این عمل ایجاد نمی کند ؛ این مورد نیز از دیگر مزایای مهم روش ICSI ، می باشد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس